Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Bezpieczeństwo w sieci 2020r

Czcionka:

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Kompendium wiedzy o bezpieczeństwie w sieci dla odpowiedzialnego  rodzica

Czaty i komunikatory

                Czaty i komunikatory są niezwykle atrakcyjne dla dzieci i młodzieży, ponieważ dają im możliwość: kontaktów z innymi osobami, budowania relacji interpersonalnych opartych nie tylko na rodzinie i grupie rówieśniczej, jak również tworzenia nowej własnej osobowości online, również tej, która odbiega w swoich cechach od zwykłych zachowań danej osoby. Możliwości jakie niosą ze sobą czaty i komunikatory mogą być wielką pomocą i wsparciem w otworzeniu się na innych przez osoby nieśmiałe i nieakceptowane w grupie rówieśniczej.

 Czaty i komunikatory ze względu na ich cechy można podzielić na kilka grup:

  • niezależne

W tej grupie znajdują się programy, które działają samodzielnie zainstalowane na komputerze i nie stanowią części większego oprogramowania. Przykładem może być Skype i GG (dawniej Gadu-Gadu) ? jego popularny wśród dzieci i młodzieży polski odpowiednik.

  • zintegrowane w serwisach społecznościowych

 Istnieją również czaty i komunikatory, które powstały jako dodatki do istniejących serwisów społecznościowych. Dzieje się tak na przykład na Facebooku, gdzie użytkownicy mogą przesyłać sobie wiadomości lub komunikować się w czasie rzeczywistym za pomocą wewnętrznego czatu.

  • zintegrowane z usługą poczty e-mail

                Usługa czatu dostępna jest również w części serwisów webmail. W Polsce udostępnia ją między innymi Wirtualna Polska, która podczas korzystania z usługi pocztowej daje możliwość komunikowania się z innymi osobami przez GG, oraz poczta Gmail oferującą tę usługę pod nazwą Google Talk lub Hangouts.

                Łatwość korzystania z czatów i komunikatorów oraz ich popularność wśród dzieci powoduje, że należy szczególnie uczulić najmłodszych, aby pamiętali o bezpiecznych zachowaniach online i odpowiednich ustawieniach prywatności. Ich specyfika, jako narzędzi komunikacji, powoduje, że użytkownicy mogą być narażeni na uwodzenie przez Internet , akty cyberprzemocy, czy kontakt z niebezpiecznymi treściami.

                Dzieci korzystające z czatów i komunikatorów powinny przestrzegać kilku ważnych zasad. Pierwszy krok to odpowiednio założone konto. Odpowiednio znaczy tak, by nie podawać do publicznej wiadomości informacji, które  mogą zostać łatwo użyte do identyfikacji danej osoby. Drugim krokiem jest ograniczenie możliwości bycia wyszukiwanym przez innych użytkowników korzystających z danego komunikatora (warto zadbać o używanie specjalnego nicka). Możliwość dostosowania opcji wyszukiwania przez innych dają jednak tylko wybrane czaty i komunikatory ? warto zapoznać się z regulaminem korzystania z danej usługi bądź pomocą dla użytkowników. W trzecim kroku warto pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas kontaktów online z nieznajomymi osobami oraz nieotwieraniu i niezapisywaniu otrzymanych od nich plików, które mogą zawierać wirusy lub trojany.

                Język czatów i komunikatorów jest niezwykle specyficzny. Wyróżnia go charakterystyczne, slangowe słownictwo internetowe, w przypadku czatów tematycznych może być ono zrozumiałe tylko dla wąskiej grupy osób. Ze względu na szybkość komunikacji stosowane zwroty mają często formę akronimów (np. LOL (ang. laughing out loud ? śmieję się na głos) czy OMG (ang. oh my God ? o mój Boże). Część z akronimów jest używana przez dzieci, żeby informować się o tym, że w pobliżu komputera przebywają rodzice, np. PAW (ang. parents are watching ? rodzice patrzą). Niektóre z nich mają również podtekst seksualny. Chcąc orientować się w tej dynamicznej przestrzeni warto, aby rodzice postarali się poznać kod stosowany online przez dzieci. Znaczenie akronimów można sprawdzić w Internecie na stronach poświęconych tematyce slangu internetowego.

Pamiętaj!

  • Czaty i komunikatory to narzędzia pozwalające twojemu dziecku szybko i bezpłatnie kontaktować się z ważnymi dla niego osobami. Pamiętaj jednak, by uczulić dziecko, aby nie dzieliło się online wszystkimi informacjami, o jakie proszą je rozmówcy.
  • Sprawdź właściwości czatu i komunikatorów, z których korzysta twoje dziecko: czy czat jest moderowany, czy ma ograniczenia wiekowe, czy usługi te dają możliwość zgłaszania niepokojących sytuacji i blokowania agresywnych użytkowników.
  • Porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego ważne jest by przestrzegało regulaminu w przypadku czatów mających ograniczenia wiekowe. Jego łamanie może się wiązać z sytuacjami nieprzyjemnymi, trudnymi i niebezpiecznymi, które na długo mogą pozostać w pamięci dziecka.
  • Ostrzeż dziecko, by nie dało się namówić na zachowanie, które może sprowadzić na nie kłopoty (np. rozebranie się przed kamerką internetową). Po drugiej stronie mogą być osoby, które mogą mieć zupełnie inne intencje niż sądzi dziecko.

                Z badań i rozmów z dziećmi i młodzieżą wiadomo, że często ich rodzice nie mają pojęcia, co robią młodzi w Internecie. Dlatego z całą pewnością podstawą jest towarzyszenie dziecku w jego odkrywaniu Internetu. Jeśli już wydarzy się coś złego, ważne aby nie tracić głowy, nie obwiniać siebie, ani dziecka, ale okazać wsparcie i spróbować znaleźć rozwiązanie. Jeśli znajdziemy się w trudnej sytuacji, pomocy i porady, co robić możemy szukać pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 100 ? jest to specjalny telefon zaufania dla rodziców

Zachęcamy do  obejrzenia filmików edukacyjnych w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu

https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne/materialy-multimedialne.html

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny