Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia szkoły

Czcionka:

Z KRONIKI SZKOŁY

Kozłów to malownicza miejscowość leżąca w gminie Małogoszcz, powiecie jędrzejowskim, województwie świętokrzyskim. Otoczony jest lasami, a klimat sprzyja rozwojowi fauny i flory. Jest oddalony o 8 km od Małogoszcza. Leży na pograniczu dwóch regionów, a mianowicie Gór Świętokrzyskich i Niecki Włoszczowskiej.

Do roku 1918 szkoły w Kozłowie nie było. Nauczaniem czytania i pisania pewnej niewielkiej grupy dzieci w porze zimowej zajmował się często organista lub pomocnik sekretarza gminnego, a niekiedy był to  gospodarz, który opanował sztukę pisania i czytania.

W roku 1918 do Kozłowa został przysłany nauczyciel, który rozpoczął organizowanie szkoły w wynajętym budynku u gospodarza Bębenka. Do szkoły zapisało się 33 dzieci z różnych wsi należących  wtedy do gminy Kozłów, w większości byli to chłopcy. Przez kolejne lata wzrastała liczba dzieci uczących się w szkole. Rokiem tragicznym był rok 1926, kiedy to spaliła się wieś wraz ze szkołą i kościołem. Wszystkie dokumenty spłonęły. W 1921 roku do szkoły przybył drugi nauczyciel, nauka odbywała się w czterech oddziałach w wynajętym budynku. Jednocześnie w tym samym czasie podejmowano starania o budynek własny szkoły. W latach okupacji niemieckiej nauka trwała mimo zakazu. Wydano rozkaz obowiązkowego oddania książek (j. polski, geografia, historia) przez uczniów i książek z biblioteki do Inspektoratu w Jędrzejowie. Uczniowie pomimo zakazu zatrzymali książki z ostatnich lat nauki, aby móc potajemnie z nich korzystać.

Rok 1948 był rokiem starań o nową szkołę. Ze składek mieszkańców został zakupiony barak, w którym zaprojektowano 4 sale lekcyjne, kancelarię i świetlicę. Wszystkie prace przy baraku wykonywali ludzie w czynie społecznym, jedynie majstrowie otrzymali zapłatę.

Nauka w szkole – baraku była prowadzona w 7 oddziałach, uczyło 7 nauczycieli. Rok szkolny 1965/66 to rok nowych nadziei, bowiem wykopano fundamenty pod nową murowaną szkołę. Zarówno mieszkańcy Kozłowa jak i ludzie z okolicznych wsi pracowali w czynie społecznym, aby nowa szkoła mogła szybko wzrastać. 4 marca 1967 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci byłego kierownika szkoły- Józefa Mroza, który zginął w obozie koncentracyjnym w 1944r.Kolejne lata, to wzrost liczby nauczycieli pracujących w tutejszej szkole oraz wzrost liczby uczniów. Szkoła stała się już 8 klasową placówką. 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny